Przetargi na roboty budowlane

Przetargi na roboty budowlane

Przetargi publiczne to jedna z możliwości uzyskania przez firmy budowlane dużych zleceń. Przetargi budowlane są najczęściej organizowane na podstawie ustawy prawa zamówień publicznych. Tylko w ten sposób zlecenie budowy nowych projektów mogą złożyć podmioty, które swoje inwestycje realizują ze skarbu państwa. Z założenia, przetargi publiczne na roboty budowlane mają na celu wyłonienie najbardziej konkurencyjnej firmy. Warto jednak wskazać, że rynek zamówień publicznych oraz sama ustawa, wskazują na pewne kwestie, które firma budowlana musi spełnić, aby w ogóle móc przystąpić do postępowania.

Firma budowlana w przetargu

Przetargi publiczne na roboty budowlane są jednymi z większych przetargów. Najczęściej są one organizowane m.

in. na budowę, rozbudowę lub remont dużych, publicznych obiektów użyteczności publicznej np. szpitali, czy urzędów, jak również na budowę dróg krajowych i autostrad. Przetargi budowlane na budowę dużych obiektów to inwestycje wielomilionowe, dlatego niezwykle ważne jest zatrudnienie przy nich odpowiednich firm. Firmy chcące przystąpić do postępowania przetargowego muszą spełnić szereg kryteriów. Aby ich oferta mogła zostać wzięta pod uwagę, ważne jest dostarczenie zamawiającemu, czyli realizatorowi projektu, wszelkich niezbędnych dokumentów, mających na celu potwierdzenie, że firma przystępująca do przetargu spełnia określone warunki. Niezwykle ważne jest dostarczenie kompletu dokumentów rejestrowych spółki oraz informacji z krajowego rejestru karnego.

Ponadto firma budowlana przystępująca do postępowania przetargowe bardzo często musi również wykazać się doświadczeniem. W tym celu konieczne jest przedłożenie referencji od innych zamawiających, dla których firma realizowała projekty w przeszłości. Ponadto bardzo często firma budowlana startująca w przetargu musi przedłożyć także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, jak również informację z banku dotyczącą wysokości posiadanych środków finansowych. Warto również wskazać, że wszystkie oferty przetargowe składane w postępowaniach przetargowych na roboty budowlane muszą być zabezpieczone wadium – określoną sumą pieniędzy. Oprócz wadium, oferent, którego oferta zostanie uznana za najkorzystniejszą jest zobligowany także do wpłacenia zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Reasumując, firmy budowlane, które chcą przystąpić do postępowania przetargowego muszą spełnić szereg kryteriów. Bardzo często wymagania zamawiających są zbyt wysokie, co ogranicza możliwość przystąpienia do postepowania dużej liczbie konkurencyjnych przedsiębiorstw budowlanych.

https://www.osiedleneopolis.pl/warszawa-ursus-mieszkania-na-sprzedaz-rynek-pierwotny/
instrukcja bezpieczeństwa pożarowego warszawa